Artykuły

Znajdź poniżej artykuły, które opisują bieżące wydarzenia z dziedziny prawa.

Leczenie bez uprawnień przez samozwańczych uzdrowicieli – przestępstwo czy zwykła naiwność pacjentów?

Opublikowano „Zdrowie chorego najwyższym prawem” (łac. salus aegroti suprema lex)[1] – ta hipokratesowa myśl wskazuje nam jak ważną wartością dla człowieka jest jego zdrowie. Szczególnie dla człowieka chorego, cierpiącego. Współczesna cywilizacja jest utożsamiana z niesamowitym postępem technologicznym. Wzmożony rozwój choćby sztucznej inteligencji obserwujemy w każdej sferze życia, zaczynając od nauk technicznych, poprzez humanistyczne a kończąc na medycznych.

Czytaj dalej Leczenie bez uprawnień przez samozwańczych uzdrowicieli – przestępstwo czy zwykła naiwność pacjentów?

Po co odrzucać spadek pusty?

Opublikowano Zdarzają się sytuacje, że spadkodawca nie pozostawił po sobie zupełnie nic – ani majątku ani długów albo pozostawił jedynie długi spadkowe, zatem stan czynny spadku- wartość aktywów wchodzących w skład spadku jest zerowa.

Czytaj dalej Po co odrzucać spadek pusty?

Status notatek własnych psychoterapeuty

Opublikowano Jaki jest status prawny notatek własnych terapeuty z sesji psychoterapeutycznych (sporządzanych w trakcie lub po sesji)? Czy można ją wydać pacjentowi, czy stanowi wytwór własny medyka, czy dostęp do niej może pacjentowi pomóc, czy raczej zaszkodzić?

Czytaj dalej Status notatek własnych psychoterapeuty

Zgoda na leczenie dziecka w sytuacji konfliktu rodziców

Opublikowano Wymóg uzyskania zgody rodzica na interwencję medyczną jest zależny od sposobu ukształtowania jego władzy rodzicielskiej w konkretnym przypadku. Pomimo tego, że przepisy ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty łączą prawo do wyrażenia zgody z samym statusem przedstawicielstwa ustawowego, rodzic, którego władza rodzicielska nie obejmuje czynności związanych z opieką zdrowotną nad dzieckiem, nie może skutecznie wyrazić zgody w tym zakresie.

Czytaj dalej Zgoda na leczenie dziecka w sytuacji konfliktu rodziców

Kiedy zasiedzenie, a kiedy rozgraniczenie?

Opublikowano Wielokrotnie w pracy prawnika pojawia się problem ogólnie rzecz ujmując sporów o granice między nieruchomościami sąsiednimi. Jak je rozwiązać, od czego zacząć nasze działania?

Czytaj dalej Kiedy zasiedzenie, a kiedy rozgraniczenie?

Kiedy rozwód z orzekaniem o winie?

Opublikowano Rozwód to bardzo bolesne doświadczenie dla całej rodziny. Klienci bezpośrednio po rozstaniu zgłaszają się do Kancelarii pełni złych emocji, rozżaleni, z poczuciem skrzywdzenia, mówią – rozwód z orzeczeniem o jego/jej winie, nie odpuszczą.

Czytaj dalej Kiedy rozwód z orzekaniem o winie?

Sprawy działowe

Opublikowano Znaczną część prowadzonych przez Kancelarię spraw stanowią sprawy działowe, tj. o podział majątku, dział spadku a także zniesienie współwłasności.

Czytaj dalej Sprawy działowe

Miejsce zamieszkania, a miejsce zameldowania

Opublikowano Niejednokrotnie, uczestnicy postępowania w pismach procesowych lub w czasie przesłuchania pytani o miejsce zamieszkania podają adres zameldowania, co jest błędem.

Czytaj dalej Miejsce zamieszkania, a miejsce zameldowania